AKDENİZ’İN DOĞAL ANITLARI MERMER OCAKLARINA KURBAN EDİLİYOR

Meslek Odalarını Ziyaret Ettik!
24 Ağustos 2019

AKDENİZ’İN DOĞAL ANITLARI MERMER OCAKLARINA KURBAN EDİLİYOR

CHP’Lİ BUDAK, MERMER OCAKLARI İÇİN SEDİR AĞAÇLARININ KESİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

“AKDENİZ’İN DOĞAL ANITLARI MERMER OCAKLARINA KURBAN EDİLİYOR”

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, son olarak İbradı’da açılması planlanan mermer ocakları için sedir ağaçlarının kesilmesine tepki göstererek, “Türkiye’deki en yaşlı ve en özel sedir ağaçları Antalya’da bulunuyor. Ama biz bunları koruyacağımız yerde, Akdeniz’in bu doğal anıtlarını mermer ocaklarına kurban ediyoruz” dedi. Bunun son örneğinin İbradı’da yaşandığına dikkat çeken Budak, konuya ilişkin bir soru önergesi verdi.

Sadece bugün değil tarihte de sedir odununun önemli bir ticaret metası olduğunu vurgulayan Budak, “O kadar ki eski çağlarda devletler zenginliklerini ve güçlerini sedir ormanlarından alırlardı. Gılgamış Destanına konu olan savaşlar bile sedir ormanlarına sahip olmak için yapılmıştır” hatırlatmasını yaptı. Konuyla ilgili TBMM Başkanlığına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Budak, şu değerlendirmelerde bulundu:  

“Sedir ağaçlarının dünyadaki ender yetişme bölgelerinden birisi olan Antalya, Türkiye’deki en yaşlı sedir ağaçlarına da ev sahipliği yapmaktadır. O kadar ki bu anıt ağaçların yaşlarının 500 ile 2 bin yıl arasında değiştiği bilim insanları tarafından belirtilmektedir. Örneğin Toros sediri dünya üzerinde doğal yayılışını Lübnan’da ve Türkiye’de yapmaktadır. Ancak bugün bayrağının simgesi sedir olan Lübnan’daki sedir ormanlarının bile tamamına yakını yok olmuş durumdadır.

Durum böyleyken, Antalya İbradı’da, mermer ocaklarının faaliyete geçmesi için asırlık sedir ağaçlarının kesilmesi sadece toprağa, suya değil Akdeniz’in doğal anıtları sedirlere de açık bir ihanettir.”

Budak, önergede şu sorulara yer verdi: 

“Antalya ilinde kaç sedir ağacı koruma altına alınmıştır? Antalya ilindeki sedir ağacı ormanlarının büyüklüğü ne kadardır? Koruma altına alınan sedir ağaçları hangi bölgelerde bulunmaktadır? 2015 yılında başlatılıp 2019’a kadar devam edecek olan Sedir Ormanları Rehabilitasyon Eylem Planının sonuçları nelerdir? Koruma altına alınan sedir ağaçlarının bulunduğu bölgelerde faaliyet gösteren mermer ocağı işletmeleri var mıdır? İbradı’da açılması planlanan mermer ocakları için sedir ağaçlarının kesileceği doğru mudur? Doğruysa ne kadar sedir ağacı kesilecektir? Bakanlığınız tarafından bu kesimlere onay verilmiş midir? Çevre ve sedir ağaçlarının uğrayacağı zarar nasıl tazmin edilecektir?”

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 

 

Çetin Osman BUDAK

Antalya Milletvekili

 

Sedir ağaçlarının dünyadaki ender yetişme bölgelerinden birisi de Antalya’dır. Bilindiği üzere Türkiye’deki en yaşlı sedir ağaçları Antalya’da bulunmakta, anıt ağaçların yaşları 500 ile 2 bin yıl arasında değiştiği kaydedilmektedir.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılında başlatılan ve 2019 yılına kadar devam etmesi öngörülen Sedir Ormanlarının Rehabilitasyon Eylem Planı çerçevesinde de sedir ormanlarını koruyucu çalışmalar yapıldığı bilinmektedir.

Öte yandan çok kıymetli sedir ağaçlarının bulunduğu Antalya İbradı’da mermer ocaklarının faaliyete geçmesi için asırlık sedir ağaçlarının kesileceği, bu sayede işletmelere yol açılacağı ve konuya ilişkin Bakanlığınızdan da izin alındığı iddiaları basında yer almıştır.

Buna göre; 

  1. Antalya ilinde kaç sedir ağacı koruma altına alınmıştır?
  2. Antalya ilindeki sedir ağacı ormanlarının büyüklüğü ne kadardır?
  3. Koruma altına alınan sedir ağaçları hangi bölgelerde bulunmaktadır?
  4. 2015 yılında başlatılıp 2019’a kadar devam edecek olan Sedir Ormanları Rehabilitasyon Eylem Planının sonuçları nelerdir? 
  5.  Koruma altına alınan sedir ağaçlarının bulunduğu bölgelerde faaliyet gösteren mermer ocağı işletmeleri var mıdır? 
  6. İbradı’da açılması planlanan mermer ocakları için sedir ağaçlarının kesileceği doğru mudur? Doğruysa ne kadar sedir ağacı kesilecektir? Bakanlığınız tarafından bu kesimlere onay verilmiş midir? Çevre ve sedir ağaçlarının uğrayacağı zarar nasıl tazmin edilecektir? 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir