THOMAS COOK KRİZİNİN YARALARI ACİLEN SARILMALI

AKDENİZ’İN DOĞAL ANITLARI MERMER OCAKLARINA KURBAN EDİLİYOR
3 Eylül 2019
Yatırımlar Durdu, Sanayi Çöküyor, İşsizlik Uçtu; Sanayi Bakanlığı Derin Uykuda!
22 Ekim 2019

THOMAS COOK KRİZİNİN YARALARI ACİLEN SARILMALI

CHP’Lİ BUDAK THOMAS COOK KRİZİNİN YARALARININ SARILMASINI İSTEDİ

CHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ ÇETİN OSMAN BUDAK:

“TURİZM PAYI UYGULAMASI 1 YIL ERTELENSİN”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, İngiliz turizm devi Thomas Cook’un iflasının Antalya ve Türkiye turizmini yerle bir etmemesi için yaraların acil sarılması ve sektörün süreci mümkün olan en az hasarla atlatmasının sağlanmasını istedi. Budak, Thomas Cook krizinin bir mücbir sebep olduğunu belirterek, cirodan alınan Turizm Payı kesintilerinin 1 yıl ertelenmesini istedi.

Dünyanın en büyük seyahat acentelerinden Thomas Cook’un iflas etmesinin, Türkiye’ye 300 milyon Euro tutarında bir zarar oluşturduğunun hesaplandığını belirten Çetin Osman Budak, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’nin katma değeri en yüksek sektörü, maalesef aniden ortaya çıkan gelişmeler yüzünden sürekli darbe almaktadır. Uçak krizinden tutun, Suriye ve bölge çatışmalarını üst üste koyduğumuzda, her olayda turizm sektörü olumsuz etkilendi. Son olarak dünya turizm devi Thomas Cook’un iflası, yaralarını yeni yeni sarmaya çalışan turizm sektörünü bir kez daha derinden etkilemiştir.

Bu noktada, turizm sektörüne büyük darbe vurması beklenen Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının Kurulmasına İlişkin kanunda öngörülen Turizm Payı kesintisi uygulamasının en az 1 yıl ertelenmesi gerekmektedir.
Sektöre danışılmadan, sektörün itirazlarına rağmen dayatılan bu düzenlemede yer alan kesintiler, sektöre zarar verecektir. Komisyon ve TBMM Genel Kurulu aşamalarında belirttiğimiz gibi yapısı itibarıyla yanlış olan sözkonusu fonun, kâr yerine ciro üzerinden alınması da vergi mantığına sığmayan bir uygulamadır. Zaten zorda olan sektörün, sıkıntısını bir kat daha artırmamak adına fon kesintileri, ertelenmelidir”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir