-BUDAK: “ESNAF YENİ YÜK DEĞİL DESTEK BEKLİYOR”

-BUDAK’TAN TARIM BAKANI’NA DEMRE TEPKİSİ
16 Şubat 2017
-BUDAK’TAN KONYAALTI SAHİLİ VE 100. YIL ÇAĞRISI
24 Şubat 2017

-BUDAK: “ESNAF YENİ YÜK DEĞİL DESTEK BEKLİYOR”

-“ESNAF İŞSİZLİK FONU, ESNAFTAN ÖNCE VARLIK FONU’NA KAYNAK OLMASIN”

    CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, ekonomide yaşanan darboğazdan en fazla etkilenen kesimin esnaflar olduğunu, esnaf işsizliğinin giderek büyüdüğü dönemde, Esnaf Ahilik Sandığı ile esnafa yeni bir yük getirildiğini belirterek, “Esnaf yeni yük değil, destek bekliyor. Bağkur primini ödeyemeyen esnaf, işsizlik ödeneğinden yararlanmak için 35 liralık ek ödemeyi nasıl yapacak? Esnaf fonu, esnaftan önce Varlık Fonu’na kaynak olacak gibi görünüyor” dedi.

    CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, AKP hükümetinin ekonomi politikalarının çökmesi nedeniyle esnaf işsizliğinin büyüdüğünü, 2016 yılında yüz bini aşkın esnafın kepenk kapattığını kaydetti. Esnaf ve KOBİ kredilerinde takip oranının son dönemde ilk kez yüzde 5 düzeyini geçtiğini kaydeden Budak, böyle bir dönemde esnafın yeni bir yük değil, çarkları döndürecek destek beklediğini kaydetti. Esnaflara işsizlik ödeneği verilmesi amacıyla gündeme getirilen Esnaf Ahilik Fonu’nun, Bağkur primini ödeyemeyen esnaf için bir anlam ifade etmeyeceğini kaydeden Budak, “Ekonomideki darboğaz en fazla esnafı vurdu. İstanbul, Antalya, İzmir, Muğla ve Kapadokya gibi başta turizm bölgeleri olmak üzere pek çok bölgede binlerce esnaf kepenk kapattı. Esnaf işsizliği büyüdü. 15 yıl sonunda esnafı işsizliğe mahkum eden Hükümet, bu sorunun çözümüymüş gibi şimdi Esnaf Ahilik Sandığı’nı gündeme getirdi. Esnaf 613 TL’lik Bağkur priminin üzerine bugün için 35 TL daha ek ödemeyi iki yıl yapabilirse işsizlik ödeneği alacak. Siftah yapamayan, Bağkur primini ödeyemeyen esnaftan 35 TL daha istemek, Esnaf Ahilik Sandığı’nın bugünden işlemeyeceği anlamına gelir. Öncelikle esnafın çarkı dönmeli ki bu primler ödenebilsin” dedi.

ESNAF FONU VARLIK FONU’NA KAYNAK OLMASIN

    İşsizlik Fonu gelirlerinin büyük bölümünün amacı dışında kullanıldığına dikkat çeken Budak, Esnaf Ahilik Sandığı’nın da esnaftan önce Hükümet’e fon olacağını kaydetti. Budak, şöyle devam etti:

    “Esnaf Ahilik Sandığı da İşsizlik Fonu gibi kurgulanıyor. Esnaf ödeyecek ama yararlanması için bir çok koşul gerekecek. İşsizlik Fonu’nda bugüne kadar 100 Milyar TL’yi aşkın kaynak toplanmış, işsizlere verilen 12 Milyar TL düzeyinde. Fon Hükümet’in günü kurtarmaya dönük projeleri için kullanılıyor. Varlık Fonu’na bile aktarılması konuşuluyor. Esnaf Ahilik Sandığı benzer bir tabloyu getirecek. Ödeyebilenlerin çoğu bundan yararlanamayacak. Biriken para da esnaftan önce Hükümet’e istediği gibi kullanabileceği bir fon olacak. Bir süre sonra saltanat için oluşturulan özel yetkili Varlık Fonu’a bile kaynak olursa kimse şaşırmasın.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir