Antalya Halkının Sağlığıyla Oynamaya Kimsenin Hakkı Yok!

Uğur Mumcu Karanlığı Aydınlatmaya Devam Ediyor!
23 Ocak 2018
OHAL ve KHK’lar ülkeyi uçuruma sürüklüyor.
24 Ocak 2018

Antalya Halkının Sağlığıyla Oynamaya Kimsenin Hakkı Yok!

“HAVA KİRLİLİĞİ SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN ADIMLAR ATILANA KADAR BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya’daki hava kirliliğini Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Budak, “Yetkililer üzerlerine düşeni yapıp Antalya halkının sağlığını ciddi anlamda tehdit eden hava kirliliği sorununun çözülmesi için adım atana kadar bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Budak, önergesinde hava kirliliği sınır değerinin yılda 35 kereden fazla aşılmaması gerekirken Antalya’da bu değerin 138 kez aşıldığına dikkati çekti. Antalya’da her kış Kasım-Mart ayları arasında alarm veren hava kalitesinin her üç günün ikisinde kötü kaydedildiğini vurgulayan Çetin Osman Budak, “Antalya’nın yıllık partiküler madde konsantrasyon değerleri hem AB (40 mcg/m3) hem de ülke sınır değerlerinin (52 mcg/m3) üzerinde tespit edilmektedir” dedi. Antalya’da hava kirliliğine ilk olarak kalitesiz kömür kullanımının ve ikinci olarak da motorlu taşıtlarda kullanılan kalitesiz akaryakıtın neden olduğuna dikkati çeken CHP’li Budak, hava kirliliğinin hem halk sağlığını hem de turizmi tehdit ettiğini belirtti.

Çetin Osman Budak, Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliğinde “Hava kirlenmesinin uyarı eşikleri seviyelerine ulaştığı yerlerde bölgesel özelliklere bağlı olarak uygulanacak önlemler, valilik tarafından belirlenir” denildiğini belirterek kirlilikle ilgili önlemlerin alınmasında Valiliğin rolüne dikkati çekti.  Budak Bakan Soylu’ya “Antalya Valiliği, Antalya’daki hava kirliliğinin halk sağlığı ve hassas nüfus grupları üzerindeki etkilerine karşı ne tür önlemler almaktadır? Antalya Valiliği bu önlemleri Antalya kamuoyuna açıklayacak mıdır?” diye sordu.

Yine aynı yönetmeliğe göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığının eşik her aşıldığında kamuoyunu uyarmayı bölgelerdeki Valiliğe bağlı müdürlüklerine havale ettiğine dikkati çeken Çetin Osman Budak, Bakan Soylu’ya “Antalya Valiliği Antalya kamuoyunu hava kirliliği eşiği aşıldığına dair kaç kez bilgilendirmiş ve uyarmıştır?” sorusunu yöneltti.  

Antalya Büyükşehir Belediyesinin kömür kullanım saatlerinde bir düzenlemeye gidip gitmeyeceğini öğrenmek isteyen Budak, “Kömür kullanımının rüzgârın karadan denize doğru kararlı bir şekilde esmeye başladığı 20.00-2100’e alınması için bir çalışma yapılmakta mıdır?” diye sordu.

Kalitesiz kömür kullanımında Büyükşehir Belediyesinin görevlerini hatırlatan Budak, Bakan Soylu’ya şu soruları da yöneltti: “Şehirde satılan kömürlerin standardı Büyükşehir Belediyesi ekiplerince takip edilmekte midir? Antalya Büyükşehir Belediyesi kalitesi düşük kömürün alıcıya ulaşmasını engellenmek üzere önlem almakta mıdır? Alıyorsa bu önlemler nelerdir? Antalya Büyükşehir Belediyesi kömür kullanımını azaltmak üzere, doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için çalışma yapmakta mıdır? Yapıyorsa bu çalışmalar nelerdir?”

 Önergesinde, Antalya Büyükşehir Belediyesinin trafik kaynaklı emisyonların azaltılmasına yönelik adımlar atıp atmadığını da öğrenmek isteyen Budak, “Temiz toplu taşıma olarak geçen metro, tramvay, elektrikli otobüslerin kullanılması ve yaygınlaştırılması için yapılan çalışmalar var mıdır? Varsa nelerdir?” diye sordu.  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir