Bakan Eroğlu, İşçi Murat Sert2 Ölümünü Görmezden Gelmeye Devam Ediyor.

Hukuk devletinin sonu
28 Aralık 2017
Adalet Bakanı Gül’e Tek Tip Kıyafetle İlgili Soru Önergesi
3 Ocak 2018

Bakan Eroğlu, İşçi Murat Sert2 Ölümünü Görmezden Gelmeye Devam Ediyor.

-““GEREKLİ DENETİMLER YAPILIYOR OYSAYDI İŞÇİ SERT YAŞIYOR OLURDU.”

-“ALANYA’DA KAYIT DIŞI ÇALIŞTIRMA İLE İLGİLİ SORUŞTURMA NEDEN AÇILMIYOR?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak’ın Alanya Sapadere’nin rehabilitasyonunda kayıt dışı ve güvencesiz çalışırken iş kazasında hayatını kaybeden İşçi Murat Sert’in ölümünü sorduğu ve bölgede orman işçilerinin kayıt dışı ve güvencesiz şekilde çalıştırılmasını gündeme getirdiği soru önergesine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’dan cevap geldi.

Bakan Eroğlu, Budak’ın önergesine verdiği cevapta İşçi Murat Sert’ten ve ölümünden hiç bahsetmedi. Kayıt dışı çalıştırılırken iş kazasına kurban giden İşçi Sert’in ölümünün Bakan tarafından görmezden gelinmesine tepki gösteren Budak, “Buna seyirci kalmak ağır bir kusurdur.” dedi.

İhalelerin açık artırma usulü ile firmalara verildiğini belirten Bakan, ‘İşçi çalıştırma ve iş güvenliği ile ilgili bütün yükümlülükler ihaleyi alan firmaya aittir” diyerek bütün sorumluluğu firmaya verdi, gerekli denetimlerin mevzuat çerçevesinde yapıldığını iddia etti. “Gerekli denetimler yapılıyor olsaydı İşçi Sert yaşıyor olurdu. Kayıt dışı çalışırken hayatını kaybetmiş olmazdı” diyen Çetin Osman Budak, bölgede kayıt dışı çalışma ile ilgili soruşturma açılmamasına da tepki gösterdi.  

Bakan Eroğlu, Budak’ın “Sapadere bölgesinde çıkan yangın sonrası rehabilitasyon ve ağaçların çıkarılması iş ve işlemleri kim tarafından yürütüldüğü ve ihalenin verildiği firmanın adı ve hangi bedelle bu işi aldığı sorularını da yanıtsız bıraktı.

Budak’ın bu bölgede işçilerin kayıt dışı ve güvencesiz olarak çalıştırıldığı ve Irak, Suriye, Gürcistan, Afganistan gibi ülke vatandaşlarının çalışma izinleri olmadığı halde çalıştırılmasına yönelik soruları da yanıtsız kaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir