BİR DARBEYİ DE AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNE VURDULAR

SAĞLIK MESLEK LİSELERİNDEN MEZUN OLANLARIN MAĞDURİYETİ GİDERİLSİN
8 Haziran 2018
Tekirova Tabiat Parkı’nda Yapılaşma Eylemi
11 Haziran 2018

BİR DARBEYİ DE AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNE VURDULAR

 “AYÇİÇEĞİ İTHALATINDA VERGİ İNDİRİMİ ÇİFTÇİYE YENİ BİR DARBEDİR”

“HÜKÜMET TÜRK ÇİFTÇİSİNE DEĞİL BULGAR, RUS ÇİFTİÇİSİNE ÇALIŞIYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Bakanlar Kurulu kararıyla ayçiçeği tohumu ve ayçiçeği yağında ithalat vergilerinin düşürülmesinin hasat öncesi üreticiye yeni bir darbe olduğunu söyledi. Budak, “Hasat öncesi Türk çiftçisine yeni bir darbe olan bu karar Bulgaristan’ın, Ukrayna’nın ve Rusya’nın çiftçilerine yarayacaktır. Merak ediyorum, baklavacıya ithalat blöfü yapıp ayçiçeği üreticisini vuran Tarım Bakanı’nın vatandaşın içine çıkacak yüzü kalmış mıdır?” dedi.

Budak’ın açıklaması şöyle:

“5 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla tohumluk ve çerezlik olanlar hariç ayçiçeği tohumu ithalatında gümrük vergisi yüzde 27’den yüzde 13’e, ayçiçeği tohumu yağının gümrük vergisi de yüzde 36’dan yüzde 23’e indirildi.. Tarımda dışa bağımlılığı her geçen gün artıran hükümetin bu ayıplı kararı ‘mükerrer’ sayıyla perdeleme çabası üretici açısından sonucu değiştirmiyor. Bu son gümrük kararı, Macaristan’dan saman, İrlanda’dan, Singapur’dan et, Kanada’dan mercimek alan Türkiye’nin şimdi de Bulgaristan, Ukrayna ve Rusya’dan daha fazla ayçiçek yağı ithal etmesinin önünü açmıştır. Üstelik Bosna-Hersek’ten yapılacak alımlar için de gümrük vergisi sıfırlanmıştır.

BAKLAVA DERKEN AYÇİÇEĞİNDEN VURDU

Antep fıstığı fiyatındaki fahiş artışın ardından üreticiye ithalat sopasını göstererek ‘Baklava ithalatına beni mecbur bırakmasınlar’ diyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı yine tarafını belli etmiştir. Ekonomi Bakanlığı’nın bu talebine imza atan Tarım Bakanı’nın çiftçinin önüne çıkacak yüzü artık kalmamıştır. Ciddi bir ayçiçeği üretimi olmayan Bosna-Hersek’ten alımların vergi dışı bırakılması da ayrıca düşündürücüdür. Ayçiçeği hasadından hemen önce alınan bu karar Rusya, Ukrayna, Bulgaristan ve diğer Avrupa ülkelerindeki çiftçilere yarayacaktır. Tarlada aylarca ter döken çiftçi ailelerimiz borçlarını kapatmak için gün sayarken Bosna-Hersek’te Kurulu şirketler üzerinden yabancı çiftçiler kazanç sağlayacaktır. Hükümet bu yanlıştan bir an önce dönmeli ve gümrük tarifelerini eski haline getirmelidir. Kazanan yabancı ihracatçılar değil Türk üreticisi olmalıdır.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir