-BUDAK’TAN TARIM BAKANI’NA DEMRE TEPKİSİ

-BUDAK “İŞSİZLİK RAKAMLARI İKTİDARIN EKONOMİ POLİTİKALARININ ÇÖKTÜĞÜNÜN KANITIDIR”
15 Şubat 2017
-BUDAK: “ESNAF YENİ YÜK DEĞİL DESTEK BEKLİYOR”
17 Şubat 2017

-BUDAK’TAN TARIM BAKANI’NA DEMRE TEPKİSİ

-“ÜRETİCİNİN EMEĞİ YALAN HABERLE KARALANIYOR TARIM BAKANLIĞI SEYREDİYOR”

-“ANTALYA’DA 15 YILDIR KONTROLLÜ TARIM YAPILIR VE ÜRÜNLER DENETİMDEN GEÇER”

    CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Demre’de üretilen ürünlerde ilaç kalıntısı bulunduğu yönünde gerçeği yansıtmayan haberler yapıldığını, buna karşın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan hiçbir ses çıkmadığını belirterek, “Antalya’nın Demre ve diğer ilçelerinde 15 yıldır kontrollü tarım yapılır. Üreticinin emeği yalan yanlış haberlerle karalanıyor, Tarım Bakanlığı seyrediyor. Üreticinin hakkını korumak için kılını kıpırdatmıyorlar” dedi.

    CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem ile birlikte ürünlerde ilaç kalıntısı olduğu haberlerine tepki için Demre’de eylem yapan üreticilere destek verdi. Eylem için Demre Belediyesi ve Demre Ziraat Odası’nın hazırladığı platformda kendisine söz verilmeyen Budak, çiftçilerle birlikte ayrı bir açıklama yaptı. Antalya’da 15 yıldır kontrollü tarım yapıldığını, iyi tarım uygulamaları konusunda önemli mesafeler alındığını kaydeden Budak, “Antalyalı üreticiler örtü altı tarım konusunda bilinçlidir. Antalya turizm ve tarımın başkentidir. Demre’de, Finike’de, Kumluca’da, Alanya’da, Manavgat’ta, Serik’te yani tüm Antalya’da 15 yıldır kontrollü tarım yapılır. Biyolojik mücadele yapılır. Denetimini de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapar. Buradan dünyanın her köşesine mal satılıyor. Bu ürünler başka ülkelere giriyorsa, garantili ürünlerdir. Hem seralarda, hem narenciye de böyle bir sorun yoktur. Şimdi gerçek dışı haberlerle Demreli üreticilerin emekleri karalanıyor. Emekleri çalınıyor. Ama bakıyorsunuz ne Tarım İl Müdürlüğü’nden ne de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan tek bir ses yok. Bakanlık sadece seyrediyor. Üreticinin hakkını korumak için kıllarını kıpırdatmıyorlar. Üreticinin alın terini, emeğini korumak bakanlığın görevi değil mi? Üreticinin, çiftçinin oylarıyla seçilen ziraat odaları neden harekete geçmiyor? Neden üreticilerin hakkını korumak için iktidarda hesap sormuyor?” dedi.

ÜRETİCİ BORÇ İÇİNDE

    AKP hükümetlerinin yanlış tarım politikaları nedeniyle üreticilerin emeklerinin karşılığın alamadığını, tüketicilerin de uygun fiyatla sebze ve meyveye ulaşamadığını kaydeden Budak, “Biberle, kabakla enflasyon şampiyonu haberleri yapılıyor. Olan üreticiye oluyor. Milleti aldatmasınlar. Mazot 2002’de 2 TL’ydi, bugün 4.70 TL. Ama domates 2002 yılında da 1 TL’ydi, bugün de 1 TL. Portakal 10 yıl önce de 1 TL’ydi, bugün de 1 TL ve satılamıyor. Meyveler ağaçta kaldı. Üreticiler borç içinde. Bugün üreticiler emeklerinin karşılığını alamıyor. Bir yandan da yalan yanlış haberlerle üreticiler hedef gösteriliyor. Bunun sorumlusu siz değilsiniz. Bunun sorumlusu üreticinin hakkını korumayan Tarım Bakanlığı’dır. 15 yıldır tarımı yönetip, tarımı planlayamayan tarım bakanları ve hükümetlerdir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir