Coşan Ekonomi Değil Akaryakıt Zamları!

Hükemet EXPO Konusunda Dut Yemiş BÜLBÜL Gibi…
20 Kasım 2017
Büyüme İpi
23 Kasım 2017

Coşan Ekonomi Değil Akaryakıt Zamları!

-“DÖVİZDEKİ ARTIŞ GEÇİCİ İSE AKARYAKIT FİYATLYARI NEDEN SÜREKLİ ARTIYOR?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, akaryakıt fiyatlarındaki zamları TBMM gündemine taşıyarak, “Bugün yine benzine 8-10 kuruş zam geleceği açıklanırken, akaryakıt fiyatlarındaki sürekli ve düzenli artış;  her şeyin de zamlanmasına ve ekonomi uçarken vatandaşın ekmeğinin küçülmesine neden olmaktadır. Coşan ekonomi değil, akaryakıt zamları” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, son dönemde akaryakıt fiyatlarının sürekli zamlandığını kaydetti. Hükümet sözcülerinin döviz kurundaki artışın “geçici” olduğu yönünde açıklamalar yaptığına dikkat çeken Budak, “Akaryakıt fiyatları döviz kurundaki artış oranından daha yüksek seviyede artmaktadır. Bugün yine benzine 8-10 kuruş zam geleceği açıklanırken, akaryakıt fiyatlarındaki sürekli ve düzenli artış;  her şeyin de zamlanmasına ve ekonomi uçarken vatandaşın ekmeğinin küçülmesine neden olmaktadır” dedi.

Haziran 2017’den bu yana akaryakıt fiyatlarına kaç kez zam yapıldığı konusunda bilgi isteyen Budak, Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“15 Haziran 2017 tarihli benzin ve motorin fiyatları baz alındığında, bugün için artış oranı nedir? Aynı tarihteki döviz kurları baz alındığında, dolar ve euro’daki artış oranı ne kadardır?

Döviz kurundaki artışın geçici olduğu açıklamaları yapılırken, geçici dönem için akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasına neden seyirci kalınmaktadır?

 

EKONOMİ BÜYÜYOR VATANDAŞIN EKMEĞİ KÜÇÜLÜYOR

Ekonominin “coştuğu” bir dönemde, akaryakıt fiyatlarının da coşması Hükümetinizin tercihi midir?

Motorinde 5 TL’yi aşan fiyatlarla tarımsal üretimin sürmesi, üreticilerin yabancı üreticilerle rekabet etmesi mümkün müdür?

Ekonominin büyümesiyle övünüldüğü bir dönemde vatandaşın ekmeğinin küçülmesi, bir çelişki değil midir? Hükümetiniz, bu çelişkiyi nasıl giderecektir?”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir