SANAYİ SEKTÖRÜ ALARM VERİYOR

ALANYA’DAKİ ANTİK KENT TALANINI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDIK
10 Temmuz 2019
BAYRAM İKRAMİYESİNE OTOMATİK ZAM KANUN TEKLİFİ MECLİS’E SUNULDU
25 Temmuz 2019

SANAYİ SEKTÖRÜ ALARM VERİYOR

 

“İDDİALI PROGRAMLAR AÇIKLIYORLAR AMA HAYATA GEÇİRMİYORLAR”

“TARIM GİBİ SANAYİ SEKTÖRÜ DE ÜVEY EVLAT OLDU”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye’de tarımın ardından sanayi sektörünün de üvey evlat haline getirildiğini belirterek, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Ekonominin temel dinamiklerinden birisi olan sanayi sektörünün ciddi şekilde kan kaybetmeye başladığının altını çizen Budak, “Tarımın ardından sanayi sektörü de üvey evlat haline geldi. Son göstergeler sektörün ciddi alarm verdiğinin ortaya koyuyor. Ama iktidar ne yapıyor? Sorunları çözmek yerine, bir türlü uygulayamaya koymadıkları iddialı programlar açıklıyorlar” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Çetin Osman Budak, şunları söyledi:

“ TÜİK tarafından son açıklanan verilere göre, 2019 yılı Nisan ayında sanayi üretimi yüzde 4 gerilerken, Türkiye ekonomisi 2018 yılı 4’üncü çeyreğinde yüzde 3, 2019 yılı 1’inci çeyreğinde yüzde 2.6 oranında küçülmüştür. İhracat içinde yüksek teknolojili ürünlerin payı ise sadece yüzde 3.5 seviyesindedir. Bu noktada, ekonomi yönetimi döviz ihtiyacının azaltılması ve katma değerli üretim gerçekleştirilmesi amacıyla yıllar içinde çeşitli defalar ”sanayide yerlileştirme”, “ürün yerlileştirme”, “yerli üretime destek” gibi iddialı program açıklamışlardır. Ancak bu programların ne kadarının hayata geçirildiği ve bunlardan alınan sonuçlar kamuoyu ile paylaşılmamıştır”

Budak, önergede Bakan Varank’a şu soruları yöneltti:

“Dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ürün yerlileştirme programının meyvelerini vermeye başladığı şeklinde açıklama yapılmıştı. Bu açıklamada geçen ‘yerlileştirme’ programı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni dönemde uygulayacağı yerlileştirme programı arasındaki fark nedir? KOBİ ve girişimciler için 17 Ağustos 2018’de açıklanan 16 maddelik destek paketinin 1’inci maddesinde yer alan ‘ithal 2739 ürünün incelenmesi sonucu minimum 30 milyar dolara karşılık gelen öncelikli ürün gruplarının yerlileştirilmesi’ çalışmaları ne aşamadadır? 2019 yılı Mart ayında Bakanlığınızın yaptığı ‘En öncelikli yapısal reformumuz ürün yerlileştirme programı olacak. Ara malı ithalatını azaltarak yerli üretimin teknoloji yoğunluğunu, uluslar arası pazara entegre bir biçimde daha da artırmayı amaçlıyoruz’ açıklamasında geçen ürün yerlileştirme programı çalışmalarına başlanmış mıdır? Başlandıysa hangi aşamaya gelinmiştir? Alınan sonuçlar nelerdir? İleri teknoloji ürünlerinin toplam ihracat içinde yüzde 3.4’e gerileyen payının yükseltilmesi öngörülmekte midir? Bunun için nasıl bir program uygulanacaktır?” 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki soruların, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

Çetin Osman BUDAK

Antalya Milletvekili

Türkiye ekonomisinin temel dinamiklerinden birisi olan sanayi sektörü, son yıllarda ciddi şekilde kan kaybetmeye başlamıştır. TÜİK tarafından son açıklanan verilere göre 2019 yılı Nisan ayında sanayi üretimi yüzde 4 gerilerken, Türkiye ekonomisi 2018 yılı IV. çeyreğinde yüzde 3, 2019 yılı I. çeyreğinde ise yüzde 2.6 oranında küçülmüştür.  İhracat içinde yüksek teknolojili ürünlerin payı ise sadece yüzde 3.5 seviyesindedir.

Bu noktada, ekonomi yönetimi döviz ihtiyacının azaltılması ve katma değerli üretim gerçekleştirilmesi amacıyla yıllar içinde çeşitli defalar, “sanayide yerlileştirme”, “ürün yerlileştirme”, “yerli ürüne destek” gibi iddialı programlar açıklamışlardır. Ancak bu açıklanan programların ne kadarının hayata geçirildiği ve bunlardan alınan sonuçlar kamuoyu ile paylaşılmamıştır.

Bu çerçevede; 

1-Dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ürün yerlileştirme programının meyvelerini vermeye başladığı şeklinde açıklama yapılmıştı. Bu açıklamada geçen ‘yerlileştirme’ programı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni dönemde uygulayacağı ‘yerlileştirme’ programı arasındaki fark nedir?

2-KOBİ ve girişimciler için 17 Ağustos 2018’de açıklanan 16 maddelik destek paketinin 1’nci maddesinde yer alan, “ ithal 2.739 ürünün incelenmesi sonucu minimum 30 milyar dolara karşılık gelen öncelikli ürün gruplarının yerlileştirilmesi” çalışmaları ne aşamadadır?

3- 2019 yılı Mart ayında Bakanlığınızın yaptığı “En öncelikli yapısal reformumuz Ürün Yerlileştirme Programı olacak. Ara malı ithalatını azaltarak, yerli üretimin teknoloji yoğunluğunu, uluslararası pazarlara entegre bir biçimde daha da artırmayı amaçlıyoruz” açıklamasında geçen “Ürün Yerlileştirme Programı” çalışmalarına başlanmış mıdır? Başlandıysa hangi aşamaya gelinmiştir? Alınan sonuçlar nelerdir?

4-Yüksek teknolojili ürünlerin toplam ihracat içinde yüzde 3.4’e gerileyen payının yükseltilmesi öngörülmekte midir? Bunun için nasıl bir program uygulanacaktır? 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir